Çağrı Özsaray
A'dan Z'ye ÖABT

İhtiyaç Akademi KPSS Uzmanı ÇAĞRI ÖZSARAY ÖABT'yi kurskayit.com için değerlendirdi.

ÖABT Nedir?

 14 Temmuz ve 2013 tarihinde ÖSYM ve MEB'in belirlediği 15 branştaki adayların Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimlerine ek olarak girmeleri zorunlu bir sınavdır. ÖSYM ve MEB'in de paylaştığı gibi bu 15 branş: Türkçe, Türk Dili Edebiyatı, Coğrafya, Tarih, Sosyal Bilgiler, Fizik, Kimya, Biyoloji, Fen ve Teknoloji, Matematik, İlköğretim Matematik, Din Kültürü, İngilizce, Almanca ve Fransızca.

ÖABT'nin etkisi ne kadar? Kaç Soru Sorulacak?

ÖSYM'nin aldığı karar ile bu sınava giren adayların P121 adını verdikleri yeni bir puan türü hesaplanacak. Bu puan türünde Genel Yetenek %15, Genel Kültür %15, Eğitim Bilimleri %20 ve Alan Bilgisi %50 etkili olacak. Soru sayısına geldiğimizde ise Genel Yetenek Genel Kültür soru sayısında bir değişiklik olmamakla birlikte Eğitim Bilimleri soru sayısı 80'e düşmüştür. ÖABT'de ise adaylara 50 soru sorulacaktır. Yani sınavın %50sini oluşturan Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimlerinde toplam 200 soru diğer %50lik Alan Bilgisi kısmında ise 50 soru olacaktır. Alan testi gelmeyen branşlarda da Eğitim Bilimleri soru sayısının 80'e düşmesi kuvvetle muhtemeldir.

ÖABT'nin Olumlu Yanları Neler Olacak?

Yıllardır öğretmen adayları kendi alanları ile alakası olmayan derslerde başarılı olabilmek için aylarını harcadı fakat bu çalışmalar Türk eğitim sistemine hiçbir şey katmadı. Örneğin bir Tarih öğretmeni atanabilmek için Matematik dersine tüm yıl çalıştı, yeterli puanı alacak neti yaptı ve atandıktan sonra öğrendiklerini sonsuza kadar kullanmamak üzere hafızasından sildi. Adaylar mezun oldukları en verimli yıllarda kendi alanlarında uzmanlaşması gerekirken başka derslerle boğuştular ve üniversitede gördüklerini unuttular. Şimdi ise adaylar kendi alanları ile ilgili sorularla karşılaşacak ve hazırlık sürecinde öğrendikleri atandıkları okullarda öğrenciler için yararlı olacaktır.

Adaylar Neden Tepkili?

Adayların en çok tepki gösterdikleri ve haklı oldukları nokta sınavın geç duyurulması. Atanamama kaygısıyla 2 yıl önceden ders çalışmaya başlayanların olduğu bir sınav sisteminde Aralık ayında yeni bir sınav çıkması ne yazıkki öğrencileri mağdur etti. 
Bir diğer tepki sebebi de sadece 15 branşın seçilmesi. 

ÖABT İptal Olur Mu?

Hemen hemen her gün haber sitelerinde, forumlarda, hatta KPSS kurslarının öğrencilerine gönderdiği mesajlarda sınavın iptal olduğuna dair asılsız haberleri görmekteyiz. Bu ne yazık ki 2007 yılındaki haberin içeriğini okumadan ya da okuduğunu anlamadan yapılan yorumlardan kaynaklanıyor.
ÖABT, ÖSYM çatısı altına alındığı ve MEB ile birlikte titiz bir şekilde hazırlıkları devam ettiği için iptal olacağını düşünmüyorum. Ancak sınav yapıldıktan sonra sorulan sorular bir bölümden mezun olan tüm adayları kapsamaz veya akademik müfredatlar örtüşmezse iptal edilir fakat bu da çok düşük bir ihtimaldir.

ÖABT'de Adaylara Ne Sorulacak?

Adayların en çok merak ettiği, sorularına cevap bulamadığı noktalardan biri de içerik. ÖSYM'nin yaptığı açıklamaya göre ÖABT ile ile ilgili bilgiler KPSS kılavuzunda yer alacak. Bu kılavuzun Nisan-Mayıs aylarında çıkacağını ve net bir şekilde içeriği açıklayacaklarını düşünürsek çalışmak için yaklaşık 3 aylık vakit kalıyor. Fakat ben kılavuzda da öğrencilerin meraklarını giderecek tatmin edici bir açıklama geleceğini düşünmüyorum. 
Süreç değerlendirmesi yaptıktan sonra sınavın içeriği ile ilgili 4 kaynağımızın mevcut olduğunu görüyoruz.  
- Eğitim Fakültesi Müfredatı
- SBS, YGS, LYS Müfredatı
- MEB Müfredatı
- Anadolu, Fen ve Öğretmen Liselerinde Öğretmen Olabilmek İçin Uygulanan Sınavın Kapsamı

Bir örnek üzerinden gidecek olursak; Tarih öğretmenliği mezunu bir adayın aldığı İslam Tarihi dersinin inceleyelim. Bu ders tüm Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümlerinde okutulmakta, aynı zamanda MEB, SBS, YGS, LYS ve öğretmenlere uygulanan Anadolu, Fen ve Öğretmen liselerine geçiş sınavlarının müfredatı dahilindedir. Bu durumda ÖABT'de bu dersten soru çıkmasında hiçbir engel yoktur. Aynı zamanda İslam Tarihi dersinden sorulacak soru MEB tarafından hazırlanan Tarih Öğretmenliği Özel Alan Yeterlilikleri ile örtüşmek; yani soru MEB'in istediği öğretmen yeterliliklerini ölçmek zorundadır. 
ÖSYM tüm branşlardaki soruları bu sistem üzerinden hazırlayacaktır.

ÖABT'ye Nasıl Hazırlanılmalı?

 %50 oranında etkisi olmasına rağmen, adayların rakiplerinin önüne geçeceği kısım yine GY-GK ve EB olacağı aşikardır. Sınav zor da olsa, kolay da olsa aynı bölümden mezun adaylar birbirlerine yakın netler yapacaklardır. Bundan dolayı GY-GK ve EB çalışmalarına kesinlikle ara verilmemelidir.
ÖABT için profesyonel yardım almayı düşünenler, yıllardır Türkiye genelinde yayınları ve akademileri ile öğretmen adaylarına ışık tutmuş, profesyonel uzaktan eğitim hizmeti verebilen kurumları tercih etmelidirler. Amatör bir şekilde yayın hazırlayıp, eğitim verecek kurslar adayları yanlış yönlendirip, başarısızlığa sebep olacaktır.

2013 Yılında Ne Kadar Öğretmen Atanacak?

 35000 ile 45000 aralığında öğretmen alımı yapılacağını düşünmekteyim. Ataması en çok yapılacak branşların başında PDR, Okul Öncesi, Beden Eğitimi ve İngilizce olacaktır.
Bunun yanında alan sınavı ile ile birlikte Lise branşlarındaki adaylara ilk atamada Anadolu Liselerinin açılması gerekmektedir. MEB bu değişikliği yaparsa Lise branşlarında da alımlar yükselecektir.


Kurs ararken ilk bakacağınız adres:  www.kurskayit.com
KursKayıt © 2012 Her hakkı saklıdır. Sitedeki yazılar izinsiz ve kaynak belirtmeden başka yerde yayımlanamaz. Ancak yazıları sitemize link vererek yada kaynak belirterek paylaşabilirsiniz.

Anasayfa || Hakkımızda || İletişim || Üye Ol / Giriş ||  Hoşgeldiniz : Tarih : 23.11.2014 21:30:27  Toplam Kurum : 94 Toplam Üye : 1538 Toplam Fırsat : 183